Maydonoz Döner

Sık Sorulan Sorular

Maydonoz Döner markamızın bayilik kurulum maliyeti 250 bin TL’den (KDV hariç) başlamaktadır. Şubenin kurulum alanı ve fiziki özelliklerine göre maliyetler değişebilmektedir. Bununla ilgili olarak yatırımcı adayımız lokasyonu belirledikten sonra kendisine özel çalışma yapılarak maliyet bilgisi verilir.

15 yıllık saha tecrübemiz, bayilerimizin gelişimini sağlayan işletme reçetelerimiz, ürün lezzetimiz, farklı sunum teknikleri, heycanımız ve samimiyetimiz bizi diğer markalardan ayıran özelliklerimizdir.

İşletme lokasyonu ve giderlerinin değişkenliklerini de baz alarak ortalama yatırımın geri dönüş aralığı 9 ay ile 12 ay arasında değişebilmektedir.

Ürünlerimiz, Maydonoz Döner şubelerine belirlenen sipariş takvimine istinaden gerçekleştirilen talep doğrultusunda 1- 5 iş günü içerisinde ulaştırılabilmektedir.

Markamız gıda sektöründe 20 yıllık, franchise sektöründe 15 yıllık tecrübeye sahip bir ekip tarafından kurulmuştur. Ekibimiz, franchise alanında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası markalarda önemli görevler üstlenmiştir. Sözmer Grup bünyesinde Maydonoz Döner, 1 Piliç , 1Teksos Döner markalarını kurmuşlardır.

Maydonoz Döner markamız tüm helal kesim sertifikalarının yanı sıra kalite ve hijyen sertifikalarına da sahiptir. Web sayfamızdan bu sertifikalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sahip olduğu birikimi ve tecrübeyi yurt dışı yatırımlarında da değerlendiren Sözmer Grup, Maydonoz Döner markası ile yurtdışında da franchise vermektedir. Yatırım yapılacak ülkeye göre oluşan şartları öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

Maydonoz Döner şubeleri giriş katı ve düz ayak girişi olmalıdır.Bulunacak mağazada baca sorunu olmamalıdır. Giriş katı minimum en az 80 m2 (alan+wc+depo) olmalıdır. Ön cephe genişliği; minimum 3.5 m, her kat için tavan yüksekliği minimum 2.90 m olmalıdır. Restoranlarımız için depolar dâhil max 100 m2 alan yeterli olacaktır. İş yerinin giriş katında olma zorunluluğu dışında, kiralanan lokasyonda gerçekleşen inşaatın uygunluğu ilgili markaların standartları doğrultusunda kontrol edilir.

Franchise alanın desteklenmesi, işletmenin sürekliliği için öncelikli hedefimizdir. Maydonoz Döner ailesinin üyesi olan bayilerimize, bayiliğin verilme aşamasından itibaren lokasyon analizi, pazarlama, reklam, satın alma, eğitim, insan kaynakları gibi alanlarda destek verilmektedir.

Çözüm Ortaklarımızdan biri olanda Endeksa programı ile bölgenin detaylı sektörel analizi oluşturulmaktadır. Endeksa raporu ile bölgenin gelir seviyesi, yaş ortalaması, konut sayısı, nüfus sayısı vb. verilerine ulaşarak değerlendirme yapılmakta. Değerlerin yeterli seviyede çıkması sonucunda, saha ekibi tarafından Maydonoz Döner açılacak lokasyon yerinde fiziki olarak değerlendirilir. Endeksa raporunun ve fiziksel değerlerin olumlu sonuçlanmasından sonra lokasyon onaylanır.

Maydonoz Döner markası “Yeni nesil franchise” dediği sistem içerisinde konsept için yüksek bedeller talep etmediği gibi, cirodan pay da almamaktadır. Ana ürün grubunda tüm ürünlerin tedarik ve sevkini şubelere sağlayan markamız, birçok ürün kaleminde kalitenin korunması şartı ile şubeleri ürün alımı konusunda serbest bırakmaktadır.

Ayda 1 defa kısa denetim. 3 ayda 1 defa K.S.T (Kalite, Servis, Temizlik) olarak detaylı denetim. 6 ayda 1 defa ise şubeye operasyon günü yapılarak şube K.S.T satış pazarlama insan kaynakları vb tüm yönleri ile röntgeni çekilir ve gün sonunda şubeye hareket planı oluşturulur.

Özel soslu dönere yatırım yapmak isteyenlere ve bayilik arayanlara yönelik kısa süreli kampanya nedeniyle 60 bin TL (KDV Hariç) isim hakkı bedeli 50 bin TL (KDV Hariç) olarak belirlenmiştir.

Evet Maydonoz Döner sermayesi %100 yerli sermayedir.

Denetimler, ürün ve hizmet memnuniyetini sağlanması yönelik olarak belirlenen sıklıklarda yapılmaktadır. Gıda denetimi kapsamında, üretim ve restoran binalarında dış alan, servi alanı, oturma salonu, mutfak, depolar, tuvalet, soyunma odaları ile personel kişisel temizlik ve sanitasyon şartlarının gıdaya uygunluğu hassasiyetle kontrol edilir. Gıda şartlarını sağlama kontrol kriterleri puanlandırılır. 

Et ve et ürünlerinin üretimi Helal Gıda, TSE Standartlarına ve hijyene uygun olarak fabrikamızda üretilmeye başlanmıştır. Sektörde öncülüğünü yaptığımız diğer bir konu, ürünlerimizin müşterilerimize tartılarak sunulmasıdır. Maydonoz Döner, sektördeki yeniliklerine ürünleri ile de ayrıca devam etmektedir. Müşterilerimiz için yeni ürün çalışmalarımız devam etmektedir. 

İş bitiminde makine ve ekipmanlar, gıdaya uygun temizlik kimyasalları kullanılarak temizlenmekte ve iyice durulanmaktadır. Temizlenen yüzeyde kirlilik kontrolü yapıldıktan sonra tüm yüzeyler dezenfektan ile dezenfekte edilmektedir. 

Maydonoz Dürüm’de eğitim faaliyetlerimizin temelini “doğru kişiye, doğru zamanda, doğru eğitim” ilkesi oluşturmaktadır. Bunun için Maydonoz Döner grubuna katılan herkes öncelikle oryantasyon programı ile eğitime başlar. Yıllık belirlenen eğitim planları ile çalışanlarımızın iş kollarına göre eğitim süreçleri devamlılık gösterir. 

×